teisipäev, jaanuar 9

Väike blogimaailm

Juba mõnda aega on mu feedreaderis Kanadas elava Vicky Taylor-Hood'i blog. Ta teeb imelist lapitööd. Paar päeva olen aga vaadanud, et tema blogi kaudu on mulle lugejad tekkinud. Egas midagi, vaja nuhkida :) Ja selgus see...et ka tema oli nuhkinud :) Igatahes on see armas lugu sellest, kuidas blogi võib maailmapilti avardada. Ka Susann on mulle kirjutanud, et varem arvas ta, et Eesti on üks igav ja lame maa. Nüüd, lugedes eestlaste veebipäevikuid, on tal tekkinud suur huvi ja soov oma silmaga kaeda seda elu siin :)

I have been reading Vicky's blog for a some time now. She is makes very beautiful quilts. Yesterday I noticed that some readers will come through her blog. And my feedreader brought this article "My Estonian is a bit rusty…". I think it was reason :)

1 kommentaar:

susan ütles ...

Thanks for the comment about my Estonian wool. I love the yarn I spun from it. And how amazing that it went first to Germany and then to America!

I saw on your blog the wonderful photos of the Estonian museum. Do you know Nancy Bush? She is an American who writes knitting books about Estonia. She lives in my city and she brought some gorgeous Estonian mittens and shawls our Knitting Guild meeting last year.